Co może spowodować uzyskanie negatywnego wyniku z egzaminu na prawo jazdy? W trakcie poruszania się po mieście warto pamiętać nie tylko o znakach STOP czy zielonej strzałce, ale także o utrzymaniu odpowiedniej dynamiki w trakcie jazdy.
Dynamika jazdy na egzaminie. Jak dopasować się do oczekiwań egzaminatora?
W trakcie egzaminu praktycznego należy poruszać się w sposób płynny, dostosowując prędkość do panujących na drodze warunków. Aktualnie, jednym z punktów oceny jest tak zwana jazda ekonomiczna, czyli zdolność przyszłego kierowcy do utrzymywania obrotów silnika na poziomie 1800-2600 RPM. Jeżeli wymaga tego bezpieczeństwo lub płynność ruchu, można przekroczyć te wartości, jednak pamiętać należy o dopuszczalnych prędkościach. Jest to o tyle ważne, że egzamin na prawo jazdy zostanie natychmiast przerwany, jeżeli dopuszczalna w danym miejscu prędkość zostanie przekroczona o więcej niż 20 kilometrów na godzinę.
Może Cię zainteresować: Jak zdać egzamin na prawo jazdy – zadania egzaminacyjne na placu manewrowym
Aby tego uniknąć, należ bacznie obserwować znaki oraz wskazówkę prędkościomierza.
Warto jednak pamiętać, że zbyt szybka jazda to tylko jedna z przyczyn negatywnego wyniku z egzaminu. Przyszły kierowca nie może poruszać się zbyt wolno. Na drogach, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h nie należy obawiać się rozpędzenia auta do tej prędkości. Należy pamiętać też o wrzuceniu czwartego biegu, aby utrzymać obroty silnika w żądanym zakresie.

Sygnalizacja świetlna – skręt warunkowy i żółte światło
Sygnalizator warunkowy pozwala na skręt w prawo, nawet wtedy, gdy świeci się czerwone światło. O czym warto pamiętać? Bardzo ważne jest zatrzymanie się przed sygnalizatorem. Rozpocząć jazdę można dopiero wtedy, gdy na jezdni nie ma pieszych, a na skrzyżowaniu żadnych pojazdów (lub żadne pojazdy się do niego nie zbliżają).
A co z żółtym światłem sygnalizatora? To znak wzywający do zatrzymania się. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy pojazdy był tak blisko sygnalizatora, że zatrzymanie się spowodowałoby niebezpieczeństwo (np. konieczność gwałtownego hamowania innych pojazdów lub nagłego przyspieszenia, powodującego przekroczenie prędkości).
Skrzyżowania i ronda. O czym musimy pamiętać?
Sprawdzian ze skrzyżowania lub ronda to jeden z obowiązkowych elementów egzaminu. Dojeżdżając do skrzyżowania należy pamiętać o ustąpieniu pierwszeństwa pojazdom zbliżającym się z prawej strony. Jeżeli chcemy skręcić w lewo, pierwszeństwo mają zawsze pojazdy jadące na wprost lub skręcające w prawo.
Przyszły kierowca musi pamiętać o tym, że na skrzyżowaniach i rondach pierwszeństwo zawsze mają:
- Pojazdy uprzywilejowane
- Pojazdy szynowe
- Pozostali uczestnicy ruchu.
A co z jazdą po rondzie? Zasady są tu takie same, jak w przypadku innych skrzyżowań. Warto pamiętać tylko o kierunkowskazach:
- Jedziemy na wprost – nie włączamy kierunkowskazu
- Jedziemy w prawo – włączamy kierunkowskaz zbliżając się do opuszczenia ronda
Przejścia dla pieszych – zachowaj szczególną ostrożność!
Przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe to jedne z najbardziej drażliwych miejsc na każdym egzaminie. Jeżeli widzisz, że w okolicy przejścia znajduje się pieszy lub rowerzysta, po prostu zwolnij – wystarczy zdjąć nawet nogę z gazu. Niezależnie czy pieszy wchodzi z lewej czy prawej strony, zatrzymać się musisz zawsze. Rób tak, by Twoja jazda nie zmuszała pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia.
Czy można wjechać na przejście, gdy znajduje się na nim pieszy? Tak. Ale tylko wtedy, gdy Twój tor jazdy i trasa pieszego/rowerzysty nie przetną się. Czyli – pieszy/rowerzysta wchodził z prawej strony i znajduje się już na drugiej połowie jezdni.
Bardzo uważaj na pieszych i rowerzystów przy skręcie w drogę poprzeczną. Masz obowiązek ustąpienia pierwszeństwa zarówno tym, którzy znajdują się już na przejściu, jak i tym, którzy dopiero się zbliżają do niego. Ta sama zasada dotyczy skrętu w drogę poprzeczną ze skrzyżowania z sygnalizatorem ogólnym S-1. Skoro na sygnalizatorze świeci się zielone, to piesi/rowerzyści przecinający drogę poprzeczną również mają zielone. Musisz im więc umożliwić przejście.
Co z osobami niepełnosprawnymi? Jeżeli widzisz, że taka osoba przechodzi przez jezdnię, masz obowiązek zatrzymania się. Nawet wtedy, gdy nie korzysta z przejścia.
I ostatnia kwestia – ZAWSZE zatrzymuj się, jeżeli inne auto jadące w tym samym kierunku zatrzymało się przed przejściem. Ruszaj dopiero wtedy, gdy masz pewność, że na przejściu nie ma nikogo.
Znak STOP i najczęściej popełniane błędy
Znak STOP (B-20) to sygnał do całkowitego zatrzymania się. Gdzie dokładnie musisz się zatrzymać? Na jezdni może znajdować się linia bezwzględnego zatrzymania (P-12), więc zatrzymaj się tuż przed nią. Jeżeli jej nie ma, konieczne jest zatrzymanie się w takim miejscu, z którego jest dobry pogląd na drogę, na którą zamierzamy wjechać.
Poruszając się za innym pojazdem należy w takiej sytuacji zatrzymać się co najmniej dwa razy – po raz pierwszy z powodu zatrzymania się tego auta, po raz drugi z powodu obecności znaku B-20.
A co w przypadku skrzyżowań na których jest sygnalizacja świetlna? Jeżeli światła nie działają, to znak B-20 pełni rolę nadrzędną. Jeżeli działają, to patrzymy na sygnalizator.
Co z torami kolejowymi lub tramwajowymi? W przypadku torów kolejowych zatrzymujemy
się przed znakiem G-3 (czyli Krzyż Świętego Andrzeja). Z kolei przy torach tramwajowych zatrzymujemy się na linii bezwzględnego zatrzymania.
Walka ze stresem przed egzaminem. Jak sobie radzić?
Egzamin na prawo jazdy to dla większości nowych kierowców ogromny stres. Obawa o to, że zrobimy jakiś błąd lub egzaminator poprowadzi nas na nieznaną nam drogę powoduje nerwy. A te nie motywują do działania – wręcz przeciwnie, zazwyczaj paraliżują. Co zrobić, by stres nie przełożył się na błędy, a w konsekwencji, otrzymanie negatywnego wyniku z egzaminu na prawo jazdy?
Przede wszystkim, nie możesz zakładać że się nie uda. Nie warto słuchać znajomych którzy opowiadają o tym, jak to w trakcie jazdy egzaminator negatywnie ocenił ich umiejętności. Przyszły kierowca musi iść na egzamin na prawo jazdy z nastawieniem, że go zda. Brzmi może prosto i dosadnie, ale idziemy tam po zwycięstwo i należy robić wszystko, aby tak się stało.
A jeżeli nie mamy pewności co do naszych umiejętności za kierownicą? Zawsze można wykupić dodatkowe godziny przed egzaminem na prawo jazdy. To idealna okazja do tego, by jeszcze raz wykonać najtrudniejsze manewry czy pojeździć po trasach, na które możemy zostać skierowani podczas egzaminu.