Wynajem samochodów to usługa, z której korzystają nie tylko indywidualni klienci, ale także przedsiębiorstwa, dzięki czemu zapewniają sobie dostęp do nowoczesnej floty pojazdów. Zakup samochodów do firmy wiąże się ze sporymi wydatkami. Także utrzymanie pojazdów nie jest tanie, dlatego też współczesny rynek oferuje klientom bardzo atrakcyjne i oszczędne rozwiązania. Bardzo popularną opcją wynajmu aut stał się średnioterminowy wynajem samochodu. Jest to wariant dedykowany przede wszystkim przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą, w której działa się głównie sezonowo, a więc auta potrzebne są przez dany okres czasu.
Średnioterminowy wynajem samochodu gwarantuje flotę w danym terminie (na przykład przez kilka tygodni lub miesięcy), w których samochody niezbędne są do prowadzenia działalności. Jest to również wariant pozwalający na oszczędne poszerzenie floty w danym okresie. Wynajem średnioterminowy pozwala na korzystanie z aut w momencie kiedy są one rzeczywiście potrzebne, eliminuje koszty utrzymania floty oraz zmniejsza koszty korzystania z aut, dzięki czemu firma może zanotować wyższe zyski. Ile kosztuje wynajem średnioterminowy i co wpływa na jego cenę? Odpowiedzi znajdują się poniżej.
Marka i model samochodu
Koszty wynajmu samochodu zarówno w opcji średnioterminowej, jak i każdej innej będą zależne przede wszystkim od wyboru marki oraz modelu samochodu. W zależności czy będą to samochody luksusowe, samochody dostawcze, auta sportowe czy bardziej standardowe – cena będzie się różnić. Wybór modelu pojazdu będzie dopasowany do wymagań klienta, podobnie z jego marką. Za auto luksusowe trzeba będzie zapłacić więcej niż za samochód standardowy. Dobra wypożyczalnia samochodów pozwala na jak najlepsze dopasowanie oferty w doskonałym stosunku jakości auta do ceny za jego użytkowanie. Warto jednak dobrze przemyśleć wymagania i dokonać odpowiedniej selekcji, dzięki czemu uzyska się oczekiwane efekty w przystępnej cenie.

Dodatkowe wyposażenie auta
Dobra wypożyczalnia aut oferuje nie tylko wynajem aut najwyższej jakości, ale także szereg opcji wyposażenia, z których mogą skorzystać klienci by dostosować auto jak najlepiej do własnych oczekiwań i potrzeb. Dodatkowe wyposażenie auta będzie oczywiście miało wpływ na ostateczną cenę za wynajem samochodu. Klient może skorzystać z bardzo przydatnych i funkcjonalnych opcji, o które wypożyczalnia może wzbogacić wynajmowane auto. Do dyspozycji klientów firmy zwykle oferują następujące warianty wyposażenia: nawigacja satelitarna, klimatyzacja czy wygodne i dziś niemal niezbędne złącza bluetooth oraz USB. Klient może również wybrać rodzaj skrzyni biegów (automatyczna lub manualna) – w zależności od swoich oczekiwań. Auto może być także wyposażone w dostęp do internetu. Warto wspomnieć, iż samochód luksusowy zwykle posiada już wszystkie opcje i czasem najlepsze i najbardziej oszczędne wyjście to skorzystanie od razu z tego wariantu.
Dopłacić należy także za możliwość korzystania z auta przez dodatkowego kierowcę, wariant wyjazdu za granicę czy eliminację limitu kilometrów. Najlepsze firmy oferujące wynajem aut wiele z opcji posiadają już wliczone w podstawową cenę, dlatego też tak ważny jest wybór pewnego i profesjonalnego dostawcy.
Miejsce odebrania, oraz zwrotu pojazdu
Ostateczna cena najmu może się zwiększyć w przypadku korzystania z różnych wariantów odbioru oraz zwrotu pojazdów. Istnieją różne taryfy za odbiór czy podstawienie samochodu poza godzinami pracy biura, w weekendy oraz święta. Dodatkowo zapłacić należy za podstawienie auta w konkretne miejsce na terenie miasta lub poza jego granicami. Koszty ustalane są z klientem. Na cenę wpływ może mieć również zwrot pojazdu w miejscu innym niż jego odbiór (np. odbiór samochodu w Warszawie – odstawie w Gdańsku lub Lublinie).
Czy opłatę za wynajęcie samochodu można potraktować jako koszt uzyskania przychodu?

Pomimo wielu kosztów, ostateczna cena za wynajem samochodu nie musi być koniecznie bardzo wysoka. Warto także zaznaczyć, że opłaty wynikające z wynajęcia samochodu do celów działalności firmy można potraktować jako koszty uzyskania przychodu.
Może Cię zaciekawić: Wynajem samochodu dla pracownika w delegacji – z jakimi kosztami to się wiąże?
Używanie wynajętego samochodu do celów prowadzenia działalności gospodarczej podlega rozliczeniu. Do roku 2013 konieczne było prowadzenie tak zwanych kilometrówek. W dniu 8 listopada 2013 roku Ministerstwo Finansów wprowadziło ważną zmianę, która mówi, że wydatki za czynsz najmu samochodu kwalifikowane są jako koszty uzyskania przychodu. Zmiana ta sprawiła, że czynsz za wynajmowany samochód do celów prowadzenia działalności gospodarczej nie podlega już obowiązkowym limitom kilometrowym, gdyż ponoszony wydatek nie kwalifikuje się jako koszt eksploatacyjny. Płacony czynsz dotyczy możliwości używania auta, co nie jest związane z eksploatacją, zatem tyczy się on innej kategorii. Opłata za wynajem samochodu jest więc rozliczana w kosztach na podstawie otrzymanej przez wypożyczalnię faktury.