Wykonujesz przewóz kruszywa i chcesz znaleźć najlepsze samochody do wykonywania swojego biznesu? Ostatecznie, budownictwo nie jest w stanie obyć się bez kruszyw, drewna czy też cementu. A to właśnie z transportem kruszyw bywają największe problemy. Podpowiemy zatem jakie wywrotki będą najlepsze dla Twojej firmy.
Opisywane pojazdy mogą mieć dwie formy – naczepy typu wywrotka oraz samochody ciężarowe ze specjalną skrzynią ładunkową. Różnią je nie tylko wymiary zewnętrzne (które wpływają na komfort użytkowania), ale także tonaż. Która z nich będzie lepszym wyborem do przewozu kruszywa? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w tym artykule.
Naczepa czy ciężarówka?
Co będzie lepsze? A może w ogóle warto wybrać wywrotkę na podwoziu auta dostawczego? Nie ma tu jednej recepty. Małe samochody ciężarowe z wywrotkami są w stanie przewieźć do 18 ton. Ich główną zaletą są niewielkie rozmiary, które ułatwiają manewrowanie. Z kolei największe (czteroosiowe) pojazdy mają ładowność nawet 27 ton.
A może naczepa? Potrafi być problematyczna przy manewrach na ciasnym placu budowy. Z drugiej strony, obecność naczepy znacznie zwiększa ładowność całego zestawu. Z drugiej strony, jeżeli musimy wywieźć duże ilości odpadów z placu na którym realizowana jest inwestycja, zakup naczepy typu wywrotka może mieć sens.
Jakie marki są najczęściej polecane?
Na rynku jest wiele firm, które produkują naczepy typu wywrotka. Najbardziej znanymi w naszym kraju markami są Bodex, Faber oraz Wielton. Każda z tych marek produkuje swoje pojazdy w Polsce. Jeżeli chodzi o zagranicznych producentów, to wywrotki w swojej ofercie mają choćby niemiecki Schmitz czy Fliegl.
Na co zwrócić uwagę poszukując naczepy wywrotki? Jeżeli kupujemy nowy pojazd to znaczenie mają przede wszystkim warunki gwarancji. O cenie nie wspominamy, bo to oczywiste. Z kolei w przypadku używanych wywrotek bardzo ważny jest ich stan. Należy sprawdzić czy wszystko poprawnie działa – remonty potrafią być kosztowne.
Naczepa a rodzaj transportowanego kruszywa
Wybór odpowiedniej naczepy wywrotki zależy w dużej mierze od rodzaju kruszywa, jakie zamierzasz transportować. Warto zatem się zastanowić czy chcesz wybrać pojazd uniwersalny czy też dedykowany do konkretnego rodzaju materiału. Pamiętaj, że inne naczepy służą do drobnego kruszywa (żwir, grys) czy też grubego (gruby kamień, ziemia).