Kobieta spodziewająca się dziecka wcale nie jest skazana na areszt domowy. W tym szczególnym okresie, jakim jest ciąża, przyszła mama musi jedynie pamiętać o szczególnych środkach ostrożności w przypadku dalszych wyjazdów. Jak w takim razie przygotować się do takiej podróży samochodem w ciąży?
Uzgodnij wyjazd z lekarzem
Nie ulega absolutnie żadnej wątpliwości, że przyszła matka musi na nowo zrewidować podejście do wielu spraw, a zwłaszcza do odbywania dalszych podróży. To, co kiedyś przychodziło bez najmniejszych problemów, dziś niekoniecznie musi być dobre dla zdrowia. Jednak nie ma co zawczasu przesądzać o potencjalnych przeciwwskazaniach.
Jeśli chodzi o podróżowanie w ciąży, busem, samolotem, czy statkiem, każdy przypadek powinno rozpatrywać się indywidualnie. Nie tylko dla świętego spokoju, ale przede wszystkim dla dobra nienarodzonego jeszcze dziecka konieczne jest w takim przypadku odwiedzenie lekarza prowadzącego ciąże. Specjalista z zakresu ginekologii rozwieje wszelkie wątpliwości lub w porę ostrzeże o ewentualnych zagrożeniach.
Niektóre kobiety muszą na dobre ograniczyć podróże w ciąży. Ma to związek m.in. z niekorzystnym ułożeniem płodu. Nie ma sensu prowokować niebezpiecznych sytuacji z dala do domu, a zwłaszcza tam, gdzie potrzebna pomoc może nie nadejść w porę. Większości pań wyjazdy nie zrobią nic złego, ale trzeba mieć na uwadze, że im bliżej prawdopodobnego terminu porodu, tym raczej wypadałoby dobrze się zastanowić, czy nie odroczyć wyjazdu na kiedy indziej.
Ciąża, a długa podróż busem – najczęstsze dolegliwości
Okres poprzedzający przyjście na świat dziecka rządzi się niejako swoimi prawami. Nie sposób uniknąć pewnych dolegliwości w związku ze zmianami nieustannie zachodzącymi organizmie kobiety. Trzeba mieć na uwadze to, że długa podróż samochodem w ciąży mimowolnie sprzyja występowaniu dyskomfortu w różnorakiej postaci.
Nie bez powodu zaleca się w trakcie jazdy wykonywać przerwy co około 2 godziny. W innym wypadku istnieje ryzyko wystąpienia np. zakrzepicy żył. Podczas postoju przyszła mama powinna nieco się rozruszać i pobudzić krążenie. Zważywszy na to, że następna przerwa niekoniecznie musi nastąpić szybko, koniecznie należy skorzystać z tej szansy.
Zwiększona częstotliwość oddawania moczu, czy nudności to jedne z najczęstszych dolegliwości pojawiających się w ciąży. Z pewnością przyszła matka w trakcie podróży powinna pamiętać o konieczności przyjmowania odpowiedniej ilości płynów. Kiedy jednak potrzeba nagli, powinno się o tym niezwłocznie poinformować kierowcę. Same nudności natomiast często pojawiają się w wyniku głodu. Zabranie ze sobą odpowiedniego prowiantu powinno załatwić sprawę. W razie czego zawsze można posilić się czymś do jedzenia podczas planowanego postoju.
Czy kobieta w ciąży musi zapinać pasy bezpieczeństwa?
Wokół tej kwestii narosło mnóstwo mitów. Choć przepisy ruchu drogowego zwalniają kobiety w ciąży z obowiązku zapinania pasów, nie znaczy to jednak, że należy tego unikać za wszelką cenę. Wprost przeciwnie przyszła mama powinna zadbać o bezpieczeństwo swoje, nienarodzonego jeszcze dziecka, oraz innych pasażerów znajdujących się w pojeździe.
Praw fizyki nie da się oszukać i samo trzymanie się kurczowo fotela nie tylko w momencie zdarzenia drogowego, ale i nagłego hamowania na nic się zda. Panie będące w ciąży jak najbardziej mogą zapinać pasy. Powinny jednak pamiętać o ich odpowiednim ułożeniu. Dla pewności zawsze można zapytać przewoźnika przed wyjazdem, czy dysponuje odpowiednią nakładką na pasy dla kobiet w ciąży.
Planowanie wyjazdu – starannie wybierz miejsce
Każda dalsza podróż wymaga starannego przygotowania. W dodatku, kiedy podróżującą ma być kobieta w ciąży, musi do tego zagadnienia podejść w szczególnie staranny sposób. Wówczas wszelkie, często niepotrzebne obawy znikną. Na samym początku trzeba rozważyć wszelkie możliwe warianty dotarcia z punktu A do B. Warto zaznaczyć, że dla przyszłej mamy przerwa w postaci przesiadki to doskonała okazja do rozprostowania kości.
Na wszelkie wyjazdy w ciąży do podróżnej torby musimy zapakować nie tylko zapas wody i pożywienia. Nie zaszkodzi mieć ze sobą dokumentacji medycznej na wypadek, gdyby z dala od miejsca zamieszkania konieczna była hospitalizacja. Poza tym koniecznie należy pamiętać o zabraniu ze sobą zapasu przyjmowanych leków i suplementów.
Niezależnie od kierunku, do którego przyszła mama zmierza, powinna odpowiednio wcześniej uprzedzić wszystkich bliskich o planowanej dacie i godzinie: wyjazdu, dotarcia na miejsce, a także powrotu. Dobrze byłoby ponadto informować w sytuacji ewentualnych opóźnień, gdyż sytuacja na drodze może być różna i kierowca busa jest zmuszony podobnie jak inni kierowcy np. do stania w wielokilometrowym korku.
Nie ma sensu z góry zakładać przesadnych obaw, kiedy wybieramy się na wakacje w ciąży busem. O ile nie istnieją żadne przeciwwskazania, można brać pod uwagę wspomniany sposób przemieszczenia się, zwłaszcza gdy chodzi o względnie niedalekie trasy. Pamiętajmy jedynie o tym, by dobrze zaplanować podróż a ciąża przestanie być jakimkolwiek utrudnieniem.
Artykuł powstał we współpracy z http://adamczakcars.pl/