Blog motoryzacyjny » Samochody » Wynajem samochodu dla pracownika w delegacji – z jakimi kosztami to się wiąże?

Wynajem samochodu dla pracownika w delegacji – z jakimi kosztami to się wiąże?

Nierzadko pracownicy przebywający w delegacji zmuszeni są do wynajęcia samochodu na miejscu. I choć stolica naszego województwa ma całkiem niezłą komunikację miejską, to już poruszanie się po regionie nierzadko wymaga posiadania czterech kółek. Co zrobić, gdy nie przybyliśmy do Wrocławia z własnym autem? Jaka wypożyczalnia samochodów wynajmie nam pojazd na czas podróży służbowej w rozsądnej cenie?

Firm, które oferują wynajem samochodów nie brakuje, ale powstaje problem związany z rozliczeniem takiego wydatku. Z wielu źródeł dowiedzieć się można, że wynajem aut na potrzeby firmy wiąże się nie tyle z dużymi kosztami, co raczej z problemami z późniejszym rozliczeniem takiego wydatku. Dowiedz się co zrobić, aby poprawnie rozliczyć koszty wynajmu auta dla firmy.

Z czego właściwie wynika problem? Polske prawo podatkowe trochę utrudnia przedsiębiorcom korzystanie z pojazdów, które nie stanowią składnika majątku firmy. Dokładniej chodzi tu o ustawę dotyczącą podatku dochodowego od osób prawnych. Artykuł 16 ust. 1 punkt 51 stanowi, że:
Koszty użytkowania samochodów niestanowiących majątku firmy do celów działalności gospodarczej nie mogą być zaliczone w poczet kosztów uzyskania przychodów.

Ale uwaga! Ustawa nie precyzuje dokładnie, czym są owe koszty użytkowania. Z interpretacji różnych organów podatkowych wynika jasno – chodzi o iloczyn dwóch czynników:

  • Liczby kilometrów przejechanych przez podatnika
  • Stawki za przejechanie jednego kilometra

Dobra wiadomość jest więc taka, że koszty, które nie przekraczają limitu “kilometrówki” mogą być zaliczone w poczet kosztów uzyskania przychodu.

Sprawdź również: Jakie są koszty krótkoterminowego wypożyczenia samochodu?

Co wpływa na koszty wypożyczenia auta?

Ile właściwie powinien kosztować wynajem krótkoterminowy auta? Cóż, wszystko zależy od:

  • Terminu
  • Rodzaju auta
  • Długości okresu wypożyczenia samochodu
  • Wysokości kaucji
  • Obecności usług dodatkowych

Szukając wypożyczalni samochodów, warto dokładnie przestudiować oferty. Wiele firm kusi wyjątkowo niskimi cenami za wynajem, ale nie wspominają o tym, że za szereg usług przy wynajęciu samochodu trzeba już dopłacać.

Najlepszy przykład to choćby nawigacja GPS. Wyobrażasz sobie poruszanie się po obcym mieście bez nawigacji? Owszem, każdy z nas ma smartfona z dostępem do map online, ale w oczach kontrahentów wygląda to po prostu słabo! Warto zatem poszukać wypożyczalni samochodów, która oferując wynajem aut, zapewni nie tylko sam pojazd, ale i różne usługi dodatkowe.

Samochód pracownika jest wizytówką firmy

Wrocław to jedno z miejsc, które bardzo często wybierają zagraniczni biznesmeni jako pierwszy przystanek podróży w Polsce. Bliskość Czech i Niemiec, a także doskonałe połączenia lotnicze z całą Europą sprawiają, że stolica Dolnego Śląska przyciąga ludzi z różnych zakątków globu. Jeżeli zatem i Ty jedziesz do Wrocławia w podróż służbową i masz spotkać się z ważnymi kontrahentami swojej firmy, warto zadbać o odpowiednią oprawę. Garnitur czy idealnie wypastowane buty to jedno. Odpowiednie wrażenie zrobi też auto, jakim przyjedziesz na spotkanie.

Samochód to wizytówka firmy. Nawet wypożyczony! Tego nie unikniesz – dlatego, aby zrobić odpowiednie wrażenie na potencjalnych partnerach biznesowych Twojej firmy wypożycz luksusowe auto. Jakie? Poniżej kilka propozycji!

1. Jaguar XE. Brytyjski styl zawsze jest w cenie. To arystokrata, który ma w sobie nutkę szaleństwa. Drapieżny kot w logo do czegoś zobowiązuje. Zjawiskowy wygląd, który nie sposób pomylić z jakimkolwiek innym pojazdem.

Jaguar XE 20MY
Źródło: jaguar.pl

Jaguar XE jest niczym dobrze dopasowany garnitur – pasuje zawsze. Czy to w trakcie szybkiej jazdy po autostradzie czy też powolnego przejazdu po centrum Wrocławia.
Napęd 4×4 oraz mocny silnik sprawiają, że Jaguar zawsze pędzi do przodu, gdy tylko tego zapragniesz. Ale nawet jeżeli będziesz wozić swoich kontrahentów w tą i z powrotem po autostradzie A4, to księgowa wcale nie powinna krzyczeć. Wyjątkowo wydajne diesle, jakie znajdziemy pod maską tego auta obchodzą się z paliwem niczym Szkoci ze swoimi pieniędzmi – bardzo oszczędnie.

2. Mercedes V-klasa. Przyjmujesz zagraniczną delegację? Zrób to z klasą! Najlepiej V-klasą. To nie jest dobry czas ani okazja na dziwne eksperymenty w postaci minivanów czy aut dostawczych przerobionych na busy. Kontrahentom swojej firmy musisz zapewnić coś naprawdę luksusowego. A synonimem tego jest właśnie gwiazda Mercedesa.

źródło: mercedes-benz.pl

Niezwykle pojemne wnętrze pomieści 7 osób. Może wynik nie jest oszałamiający, ale mało które auto potrafi w tak stylowy sposób przewieźć tylu ludzi naraz. A komfort? Każdy z pasażerów ma do dyspozycji swój własny, niezwykle wygodny fotel. W razie potrzeby, wnętrze zaaranżować można na coś, co przypominać będzie mini salę konferencyjną. Wszystkie fotele można bez problemu obracać.

3. Volvo XC90. Twoja firma działa w branży związanej z ochroną środowiska? To auto będzie całkiem niezłym wyborem! Zaraz zaraz – duży, paliwożerny SUV i bycie eko? Jak to możliwe? Tak, to nie pomyłka! Szwedzki samochód dostępny jest teraz w wersji z napędem hybrydowym, który nie produkuje żadnych zanieczyszczeń. Zatem – idealny sposób na podtrzymanie i kreowanie wizerunku Twojej firmy jako dbającej o przyrodę.

źródło: volvocars.com

To auto to perfekcyjne połączenie dwóch rzeczy – mody na auta typu SUV oraz mody na bycie eko. Chyba żadnemu producentowi tak dobrze to nie wyszło. A o szalonym komforcie podróżowania chyba nawet nie warto wspominać. Volvo oferuje to po prostu w standardzie. Swoją drogą zaskoczeni będziecie, jak bardzo tanio można poruszać się tak dużym samochodem.