Blog motoryzacyjny » Dodatki do aut » Jak dobrać akumulator do swojego auta?

Jak dobrać akumulator do swojego auta?

Prędzej czy później każdy posiadacz samochodu zmierzy się z dylematem jak dobrać akumulator. Współczesne auta są tak naszpikowane elektroniką, że bateria musi  wykonywać naprawdę sporo pracy i mieć odpowiednie parametry. A warto przy tym wiedzieć, że wybór odpowiedniego akumulatora nie jest prosty. Nie wiesz jaki akumulator będzie najlepszy do Twojego samochodu? Na które parametry zwrócić uwagę wybierając baterię? Jak odczytywać oznaczenia w specyfikacji technicznej akumulatora samochodowego? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, o czym warto pamiętać wybierając akumulator samochodowy.

Jaki akumulator do diesla a jaki do benzyny?

Jaka bateria do diesla? Cóż, warto pamiętać o tym, że nie istnieje coś takiego jak akumulator do silnika benzynowego lub wysokoprężnego. Tajemnica doboru najlepszego rozwiązania tkwi w czym innym – musisz zwrócić uwagę na parametry. Warto bowiem pamiętać o tym, że samochód wyposażony w silnik Diesla musi mieć po prostu mocniejszy akumulator niż ten sam model z jednostką benzynową.


Dlaczego akumulator do Diesla musi mieć inne parametry? Wynika to z konstrukcji jednostki napędowej. Silniki wysokoprężne potrzebują bowiem znacznie większej ilości prądu w trakcie rozruchu niż jednostki benzynowe. Zresztą – to właśnie w aucie z silnikiem wysokoprężnym znacznie szybciej odczujemy wszelkie niedomagania akumulatora niż w podobnym modelu z jednostką benzynową. 


Odpowiadając jednak na pytanie – jaki akumulator do Diesla? No cóż, przede wszystkim taki, który jest zgodny z parametrami przewidzianymi przez producenta dla Twojego modelu auta. Dobierz akumulator, który spełnia wszystkie warunki – w szczególności te dotyczące pojemności czy prądu rozruchowego. 


Jakiej marki akumulator wybrać do Diesla? Przede wszystkim – unikaj najtańszych propozycji które znajdziesz choćby w marketach. Nigdy nie możesz bowiem mieć pewności co do ich jakości. Dodatkowo, propozycje producentów typu “no name” często mają zupełnie inne parametry w rzeczywistości, a zupełnie różne w specyfikacji technicznej. O tym najczęściej niestety przekonuje się kierowca w najmniej odpowiednim momencie – na przykład, gdy już akumulator po prostu się rozładuje.  
Zdecydowanie lepiej wybrać akumulator droższy, ale uznanego producenta. Ostatecznie, to inwestycja, której dokonujemy raz na kilka lat! A odpowiednio wybrany akumulator uznanej marki, posłuży Ci znacznie dłużej niż niejeden “no-name” klasy budżetowej. Co tu dużo mówić – bez akumulatora daleko nie zajedziesz! A dojdą Ci kolejne koszty:

  • Taksówka do pracy – kilkanaście złotych
  • Laweta do warsztatu lub przyjazd mechanika na miejsce – 50-150 zł

Naprawdę uważasz że oszczędzisz kupując tani akumulator? A policz ile przy tym stracisz czasu i nerwów. Chyba nie warto! Dlatego już teraz sprawdź napięcie akumulatora w swoim samochodzie i w razie gdy okaże się zbyt niskie – kup nowy. Szczególnie jeżeli idzie zima. Jakie parametry baterii musisz wziąć pod uwagę? Czytaj dalej!

Na jakie parametry akumulatora należy zwrócić uwagę?

Dobry akumulator samochodowy to przede wszystkim taki, który spełnia wymagania producenta pojazdu. Nie każdy musi jednak swobodnie poruszać się w gąszczu tajemniczych oznaczeń i symboli, jakimi często opisane są parametry samochodowych baterii. Dlatego – przygotowaliśmy krótką ściągawkę na temat najważniejszych właściwości akumulatora o których musisz pamiętać.


Pierwsza i podstawowa kwestia to wielkość akumulatora. Musi się on po prostu fizycznie zmieścić pod maską auta. Jeżeli będzie zbyt duży, a na dodatek nie będzie pasował kształtem, to zwyczajnie nie spełni swojej roli. Zwróć też uwagę na rozmiar klem – auta z Japonii lub Korei czasem mają mniejsze klemy niż modele europejskie. 


Napięcie baterii to kolejna ważna kwestia. Do auta osobowego zwykle wystarczy akumulator 12V. Z kolei w przypadku większych maszyn – na przykład pojazdów rolniczych – stosuje się baterie do instalacji elektrycznych 24V. Dla kontrastu – w motocyklach z reguły używane są akumulatory 6V. 


Czym różnią się poszczególne rodzaje akumulatorów? Bateria kwasowo-ołowiowa to znane od XIX wieku rozwiązanie. Jego zaletami jest niska cena, ale także możliwość przywrócenia akumulatora do życia, nawet po całkowitym rozładowaniu. Taki akumulator ma też mnóstwo wad. Pomijamy już nawet fakt, że jego skład (kwas + ołów), jest zwyczajnie niebezpieczny dla środowiska. Taka bateria wymaga też od użytkownika regularnego sprawdzania poziomu elektrolitu. 


Inne rodzaje baterii samochodowych to akumulatory typu AGM. W tym przypadku, elektrolit jest przechowywany w specjalnym separatorze, a kierowca nie musi kontrolować jego poziomu. Tak samo zresztą jak w przypadku akumulatorów żelowych – te są szczególnie polecane do aut z systemem Start/Stop. 

Wymiana akumulatora – kolejność działań 

Wiesz już jak wybrać akumulator, to teraz opiszemy całą procedurę jego wymiany. Dla ułatwienia opisujemy to w punktach.

  1. Ustaw auto na płaskiej powierzchni. Zaciągnij ręczny. Wyciągnij kluczyk ze stacyjki – musisz go mieć przy sobie, w razie gdyby centralny zamek zatrzasnął drzwi po demontażu akumulatora. 
  2. Odłącz akumulator. Odkręć klemę (zacisk) ujemną. Potem – dodatnią. Następnie usuń wszystkie elementy zabezpieczające akumulator. 
  3. Podłącz nowy akumulator. Zainstaluj baterię, postępując odwrotnie niż podczas demontażu. Najpierw zamontuj zacisk (klemę) dodatni, potem ujemny. Pamiętaj by dokręcać je z wyczuciem. 

Pamiętaj, że w wielu autach odłączenie akumulatora może spowodować błędne działanie elektroniki. Na przykład, konieczne może okazać się wpisanie kodu odblokowującego do radia – to taki rodzaj zabezpieczenia przed kradzieżą.


Najlepsze akumulatory – gdzie kupić?

Jeżeli chcesz kupić akumulator samochodowy, który rzeczywiście posłuży Ci przez lata, warto wybrać specjalistyczny sklep. Znajdziesz tam akumulatory wiodących, światowych producentów. Cena takiego produktu jest wyższa niż w hipermarkecie, ale przynajmniej masz pewność, że akumulator wytrzyma kilka lat, a nie tylko jedną zimę.
Wybierając akumulatory samochodowe nie wahaj się pytać sprzedawców o rady. W dobrym sklepie na pewno obsługa dobierze Ci najlepsze rozwiązanie. Pomoże Ci to uniknąć błędnego wyboru baterii i strat czasu z tym związanych.