Blog motoryzacyjny » Dodatki do aut » Oklejanie samochodów folią ochronną – podstawowe informacje

Oklejanie samochodów folią ochronną – podstawowe informacje

Oklejanie samochodów to coraz popularniejsza metoda tuningu. To łatwy sposób na względnie niedrogą zmianę wyglądu auta, ale również ochronę lakieru przed uszkodzeniami. Zastanawiasz się czy warto w ten sposób odmienić Twój samochód? Przeczytaj ten artykuł. Ile kosztuje oklejenie auta? Jak długo trwa nakładanie folii ochronnej na nadwozie? I wreszcie – które z elementów pojazdu można okleić za pomocą takiego rozwiązania? Wszystko to opisujemy w tym artykule.

Oklejanie elementów auta

Okleić można zarówno całe nadwozie, jak i poszczególne jego elementy. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze warianty.

  • Cały przód auta (full front) – czyli maska, zderzak, błotniki, lusterka i lampy
  • Różne elementy przodu – maska, błotniki, zderzak, lusterka, lampy
  • Lusterka – oklejenie
  • Lampy – oklejenie
  • Klamki lub przestrzeń pod nimi – oklejenie
  • Zderzaki i progi – oklejenie
  • Przestrzeń ładunkowa – oklejenie
  • Słupki przednie

Ile kosztuje oklejanie auta? W naszym zakładzie z foliami samochodowymi w Warszawie pakiety kosztują od 1500 zł w górę, za oklejenie lamp, lusterek, przestrzeni bagażowej oraz okolic klamek.

Korzyści z oklejenia auta folią ochronną?

Foliowanie samochodu ma cały szereg zalet. Przede wszystkim, chroni karoserię samochodu przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Taka warstwa ochronna pozwala na zachowanie lakieru w doskonałej kondycji, nawet przez wiele lat. Oprócz tego, oklejanie samochodu to najtańszy sposób na zmianę wyglądu auta.

Ochrona lakieru

Folia ochronna na lakier samochodowy idealnie osłania lakier przed działaniem czynników zewnętrznych. Niestraszne stają się drobne zarysowania czy otarcia. A o te przecież nietrudno, gdy jeździmy po dużym mieście, takim jak Warszawa. Każda taka niedoskonałość na lakierze wymaga ponownego lakierowania albo przynajmniej wizyty w studiu detailingowym. A folia na aucie idealnie chroni przed takimi problemami.

I choć z roku na rok zimy są coraz łagodniejsze, to wciąż kierowcy muszą się liczyć z ogromnymi ilościami soli na drogach. A ta substancja może spowodować uszkodzenia lakieru – powłoka staje się bardziej narażona na korozję. Oklejenie nadwozia folią ochronną pozwoli jednak uniknąć tego problemu. Taka dodatkowa warstwa zatrzymuje sól i pozwala uniknąć problemów ze rdzewiejącym nadwoziem. Raz nałożona folia będzie skutecznie chronić karoserię przez kilka lat. Mając folię na aucie można również zapomnieć o odpryskach z kamieni. Jeżeli dużo jeździcie po autostradach lub drogach szybkiego ruchu, to Wasze auto jest narażone na uderzenia kamyczków, wylatujących z dużą prędkością spod kół poprzedzających pojazdów. Skutkiem tego są mało estetyczne odpryski, szczególnie na masce oraz na dachu auta.
Takie wady można oczywiście usunąć – oddając auto do lakierowania. Niestety, nie jest to najlepsze rozwiązanie, z uwagi na:

  • Koszty (lakierowanie jednego elementu to koszt przynajmniej kilkuset złotych wzwyż)
  • Czas (lakierowanie zajmuje kilka dni)
  • Mniejszą wartość przy odsprzedaży (wielu kupujących obawia się samochodów z lakierowanymi elementami)

Tymczasem, folia ochronna na auto pozwoli zachować lakier w oryginalnym, fabrycznym stanie.

Utrwalenie i pogłębienie koloru

Kupujesz nowe auto i chcesz, by jego lakier zachował doskonały wygląd przez długie lata? Foliowanie samochodu to świetny sposób na utrzymanie koloru. Warto pamiętać o tym, że powierzchni lakieru szkodzą nie tylko czynniki zewnętrzne, jak choćby uszkodzenia mechaniczne (zarysowania, uderzenia) czy różnego typu zabrudzenia, ale także promieniowanie ultrafioletowe ze słońca. A warto pamiętać o tym, że współcześnie producenci stosują coraz cieńsze lakiery, które są bardziej narażone na wyblaknięcie. Folia wyciąga kolor i nasyca go. W rezultacie, lakier samochodu nabiera specyficznej głębi i wygląda jeszcze bardziej świeżo. Ponadto, nałożona na lakier auta folia działa tak jak powłoka hydrofobowa, odpychając wodę z lakieru.

Zmiana koloru auta

Znudził Ci się kolor Twojego auta? Nie musisz już kupować innego ani wydawać kilku tysięcy złotych na lakierowanie obecnie posiadanego egzemplarza na zupełnie inną barwę. Wystarczy oklejenie samochodu folią. Warto jednak pamiętać o tym, że folia ochronna na lakier samochodowy sprawdzi się nie tylko w przypadku aut używanych. Może być również niezłym wyborem w przypadku zupełnie nowego auta. Zazwyczaj, foliowanie auta jest znacznie tańsze niż płacenie za wybrany kolor w salonie samochodowym.

Więcej o oklejaniu samochodów folią przeczytasz na: http://perfekcyjneauto.com/folie-ochronne/

Rodzaje folii ochronnych

Jakie folie samochodowe są dostępne na rynku? Oto dwa najpopularniejsze rodzaje:

  • Podstawowa
  • Wylewana

Oklejanie samochodów zawsze wymaga pewnych zabiegów przygotowujących. Na początku, całą karoserię należy dokładnie umyć. Po wysuszeniu konieczne jest także odtłuszczenie lakieru – to umożliwi dokładną aplikację folii ochronnej.

Jaka jest trwałość folii transparentnej?

Odpowiednio nałożona folia jest w stanie wytrzymać nawet do 10 lat. Oczywiście pamiętać trzeba o poprawnym eksploatowaniu auta z taką warstwą na karoserii. O tym, jak dbać o folię ochronną na samochodzie piszemy poniżej.

Czy folia ochronna może uszkodzić karoserię?

Nie. Foliowanie samochodu wykonane przez profesjonalny zakład oferujący tego rodzaju usługi jest w pełni bezpieczne dla lakieru. Celowo jednak wspominamy o tym, że oklejanie elementów musi być wykonane przez fachowy zakład. Nie warto decydować się na najtańsze oferty, bo efekt może być bardzo daleki od oczekiwanego. Moda na oklejanie pojazdów sprawiła, że powstało całe mnóstwo firm, które się tym zajmują. Gdy wpiszemy do wyszukiwarki internetowej “foliowanie aut Warszawa”, to naszym oczom ukaże się mnóstwo propozycji. Niestety, wiele z tych firm nie oferuje niczego poza niską ceną.

Czy każde auto warto oklejać folią?

Tak. Każde auto można okleić folią ochronną. W nowych autach pozwoli to na zachowanie nieskazitelnej czystości oraz głębi fabrycznie nowego lakieru. W używanych – przywraca doskonały blask.

Ile trwa nałożenie folii?

To zależy. Średnio, zajmuje to około 3 dni. Proces nałożenia folii ochronnej na lakier samochodowy może jednak nieco się wydłużyć – na przykład, w przypadku bardziej zaawansowanych projektów graficznych (choćby reklamowe oklejanie aut). Poza tym, długość nakładania folii zależy też od zakresu prac. Znacznie krócej okleja się jeden element auta, a więcej zajmuje to w przypadku oklejenia całego nadwozia.

W jaki sposób dbać o folię ochronną po nałożeniu?

Folia ochronna na auto nie wymaga żadnych skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które wymieniamy poniżej.

  1. Unikajmy myjni automatycznych.
  2. Unikajmy szorowania karoserii.
  3. Unikajmy stosowania agresywnej chemii do mycia.

Dlaczego to takie ważne? Agresywne szczotki na myjniach automatycznych mogą spowodować odkształcenia folii. A przy stosowaniu mocnej chemii jest ryzyko, że nałożona na nadwozie warstwa ochronna po prostu odbarwi się. Jak zatem myć samochód z folią ochronną? Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne wykonujmy za pomocą myjki ciśnieniowej. Dzięki temu, element nie ulegnie uszkodzeniu.