Blog motoryzacyjny » Warsztat samochodowy » Wybieramy podnośnik warsztatowy

Wybieramy podnośnik warsztatowy

Jeśli zamierzasz otworzyć swój własny warsztat mechaniczny, to czeka Cię sporo wydatków, bowiem naprawa współczesnych samochodów to znacznie bardziej złożony proces niż to mogłoby się wydawać. Obok wszelkiej maści komputerów diagnostycznych, które mają za zadanie precyzyjnie lokalizować usterki, potrzebne są także tak tradycyjne narzędzia jak choćby podnośniki. Ostatecznie, bez ich udziału nie mamy nawet co marzyć o tak prostej naprawie jak choćby wymiana oleju.

Podnośnik uniwersalny

Przebywając w warsztatach naprawczych różnego rodzaju z pewnością zwróciliście uwagę na to, że w środku zawsze jest co najmniej kilka rodzajów podnośników. Po części wynika to z tego, że warsztat chce zapewnić jak najwięcej miejsca dla przeprowadzania napraw, a co za tym idzie, podnośniki ustawione są niemal wszędzie, tak aby do warsztatu przybyło jeszcze więcej klientów. Pamiętajmy jednak o tym, że nie istnieje coś takiego jak podnośniki uniwersalne. Jednym z produktów który śmiało można uznać za najbardziej wszechstronny są hydrauliczne podnośniki kolumnowe, czyli takie jak najczęściej widać w warsztacie. Równie popularne są podnośniki nożycowe. Powstaje jednak pytanie – czym kierować się przy zakupie podnośnika? No cóż, przede wszystkim tym, do czego będziemy ich głównie używać. I choć cena też jest ważna, to jednak pamiętajmy że obecność konkretnego rodzaju podnośnika wpłynie na popularność naszego warsztatu wśród klientów.

Podnośnik kolumnowy

Jak już zaznaczyliśmy kilka akapitów wyżej, podnośniki kolumnowe zdają się być najbardziej powszechną formą urządzenia tego rodzaju. Głównie dlatego, że takie podnośnik warsztatowe nie zajmują zbyt wiele miejsca, a jednocześnie ich udźwig pozwala na w miarę komfortowe obsłużenie większości typów pojazdów – nawet aut dostawczych z pełnym załadunkiem! Co więcej, korzystanie z podnośnika tego rodzaju pozwala na uniezależnienie się od dostaw prądu. Co prawda, trudno oczekiwać aby warsztat samochodowy pracował bez energii elektrycznej, to jednak w awaryjnych sytuacjach można bez problemu opuścić auto na dół. Nie zapominajmy też o niewielkim zapotrzebowaniu na prąd w przypadku takiego sprzętu. Przede wszystkim, taki podnośnik zużywa energię elektryczną tylko w momencie gdy pracuje, a więc w czasie bezczynności nie zużywa prądu.

Podnośnik nożycowy

Mogłoby się zdawać, że podnośniki tego rodzaju jak ten opisany powyżej to rozwiązanie idealne. Cóż, do pewnego stopnia tak ale pamiętajmy, że w pewnych sytuacjach taki sprzęt może, mówiąc kolokwialnie, nie dawać rady. Przede wszystkim, nieco utrudnia on dostęp do niektórych części w samochodzie, a ponadto sprawia, że remont wysokich samochodów staje się niemożliwy, bowiem nie zmieszczą się one fizycznie w warsztacie! Rozwiązaniem może być podnośnik nożycowy, który ulokowany jest najczęściej bliżej gruntu i pozwala na znacznie wygodniejsze przeprowadzanie podstawowych pracy przy autach. Podnośniki tego typu sprawdzą się szczególnie w naprawach zawieszenia.